Az örökbe fogadott országom Finnország, nagyon vágyom fel a messzi Északra. Álmaim túrájában a Sarkkör is szerepel, amit egy kutyaszánnal "hódítok meg". Ha egyszer eljutok a nagy útra biztos tudósítok róla. De addig is ismerkedjünk a finn húsvéti hagyományokkal.
Kimondani meg sem kísérelném, egyelőre... ugyanis a "Megtanulni finnül" szintén a bakancslistámon szereplő tétel. Annyit tesz "Kellemes húsvéti ünnepeket". A húsvét finn neve pääsiäinen, jelentése pedig szabadulás (vagy ha úgy tetszik elbocsátás) a nagyböjttől. Ezzel a családi ünneppel ünneplik meg Jézus feltámadását és a tavasz beköszöntét.
Az ünneplés virágvasárnap - palmusunnuntai - kezdődik istentisztelettel, színdarabokkal és hangversenyekkel és körmenettel. Ugyan ezen a napon boszorkányok "szabadulnak el" és meglátogatják a környékbelieket, szomszédokat és feldíszített barkaágakkal megcsapkodják őket, miközben jó szerencsét és egészséget kívánnak nekik. A kis boszorkányok (a fiúk is be szoktak öltözni) ilyenkor verset is szavalnak, amiért fizetség fejében cukorkát/csokitojást vagy kisebb fizetséget kapnak. Ez a hagyomány a virpominen vagy virvonta.
A boszorkányok és a máglyaégetés szorosan összefüggnek egymással. Ez egy régi hagyomány, mely szerint nagyszombaton Isten védelmező ereje kisebb, így a boszorkányok és egyéb ártó szellemek szabadulhatnak el az emberek világában. Így húsvétkor nagy máglyát raknak, mely annál nagyobb védelmet nyújt a boszorkányok ártó szándékától, minél nagyobb a füstje és minél több benne a szikra. A húsvéti boszorkányok finn elnevezése: trulli Ha valaki szeretné a húsvéti máglyagyújtást megnézni látogasson el nagyszombaton Pohjanmaaba.
Szokás még, hogy egy tálban "új", friss füvet növesztenek, ami a tavasz közeledtét jelképezi, majd a megnőtt fűbe díszes tojásokat helyeznek. A finnek a házaikat is kidekorálják tavasszal barkával, festett tojásokkal és a náluk jellegzetes tavaszi virágokkal: nárcisszal és tulipánnal.
A hagyományos étel a bárány és a mämmi, ami nem éppen valami bizalomgerjesztő valami, de ha Finnországban lennék biztos megkóstolnám. Na szóval nem éppen egy könnyen elkészíthető étel. Vízből, rozslisztből és rozsmaláta porból készítik majd, melasszal, sóval és narancs (nem akármilyen narancs, egy bizonyos fajta lehet, de mindenhol csak így hivatkoznak rá) porított héjával ízesítik. És ha azt hinnénk, hogy készen van a sötét barna zabkására hasonlító pudingszerű valami, hát tévedünk. Ugyanis 3-4 napi fagyasztva kell tárolni, csak utána fogyasztható. Hagyomány szerint nyírfakéreg tárolóban tartották.
Ezen a mämmi dolgon felbuzdulva lehet kipróbálok egy-egy finn receptet... az eredményről/élményekről beszámoló biztos lesz. :) Ha valakinek kedve támadt kipróbálni ezt a tradicionális húsvéti finn "pudingot", vagy ha valaki már próbálta; ne fogja vissza magát. Kíváncsi vagyok az élményre.
források: wiki, whatsupfinland