Elég sokat foglalkozunk könyvekkel, filmekkel, sorozatokkal, de mi van a zenével? Hát igen az valahogy a sanyarú mostohatestvér szerepét kapta. Nem szándékosan, de valahogy így alakult. De most orvosoljuk, orvosolom a mulasztást. Hiszen a zene is szerves része az életünknek. Legalábbis az enyémnek mindenképpen. A reggeli ébredésnél az első mozdulatom rátenyerelni a hifi távirányítójára, hogy szóljon valami, alvás előtt pedig a zene az utolsó, amit kikapcsolok. Egyszer enbee-től megkaptam, hogy nem igen hallgatok olyan zenét, ami húsz évnél fiatalabb. Ezen kicsit elméláztam és igaza van. Na jó persze vannak kivételek, de a nagy kedvenceim már rég óta űzik az ipart. Szerintem megérdemlik, hogy minimum egy postot kapjanak. Elsőnek egyik legnagyobb szerelmemet mutatom be nektek. Ez pedig a Depeche Mode.
De első kislemezük a Dreaming of me lett. Első nagylemezük a Speak&Spell megjelenése után 1981-ben Clarke kivált a zenekarból, helyére Alan Wilder került 1982-ben. Wilder a Melody Makerben megjelent hirdetésre jelentkezett. Martin L. Gore (szövegíró, zeneszerző, billentyűs, gitáros, vokalista), Dave Gahan (énekes, szövegíró), Andrew Fletcher (billentyűs) Alan Wilder (hangmérnöki munka, szintetizátor és szerző). Szintetizátoron játszott zenéjükkel hamar meghódították a világot. Világszerte hatalmas rajongótáborokra tettek szert, világszerte teltházas koncerteket adnak. Az 1986-os Black celebration és az 1987-es Music for the masses kultikus bandává tette a Depeche Mode-ot, az utóbbi turnéjának 101. zárókoncertjéről koncertfilm is készült. A záró koncert (, mely a Concert For The Masses nevet kapta) nem csak a kocertfilmtől érdekes, hanem külön érdekessége az, hogy a Depeche Mode saját pénzén bérelte ki a Los Angeles-i Pasadenaban, a Rose Bowl rögby pályát, ahol közel 70 ezer rajongó előtt játszottak.
Music of the masses albumról kiemelném a Strangelove című dalt, egyik nagy kedvencem.
Bajban lennék ha rangsorolnom kellene, nem menne. Minden dal első lenne. Igen tudom, ez hülyén hangzik, de így van...
és a Enjoy the Silence
A ’93as Songs of faith and devotion című nagylemez meghatározó volt nem csak eddigieknél rockosabb hangzása miatt, hanem mert a népszerű banda meghosszabbított turnéját követően 1994-re mélypontra jutott. A népszerűségnek és a megfeszített tempónak ára van. A fiúk meg is fizették. Fletcher idegösszeomlása miatt idő előtt elhagyta a turnét, Gore alkohol-, Gahan drogproblémákkal küzdött (1995-ben drogos állapotban felvágta az ereit, 1996-ban pedig túladagolta magát és szinte a halálból hozták vissza az orvosok(hála az égnek) ), végül 1995-ben Wilder elhagyta az együttest.
Távozása után megjelenő négy albumon már külső producer segédkezett a háromtagúvá zsugorodott bandának. (Ultra (1997) Tim Simenon, Exciter (2001) Mark Bell, a Playing the Angel (2006) és a Sounds of the Universe(2009) Ben Hillier) Az utóbbi két album igen kedves számomra, ezek turnájának budapesti állomásain már én is együtt tomboltam több tízezer emberrel.
Ha ezek tetszettek ne hagyjátok ki a többit sem, mindenképpen hallgassátok meg a következőket: Walking in my shooes, Home, a Wrong és még sorolhatnám. Asszem kicsit elfogult vagyok...
Végezetül. Tényleg. A még egy dalt megmutatok: