Walt Disney második egész estés filmje a Pinokkió volt, eredeti címén Pinocchio. Egy kis személyes élménnyel szeretném kezdeni. Sokatoknak már nem trendi videókazettán nézni filmeket, sokaknak már videója sincs, de amikor én gyerek voltam (úgy 15-18 éve) akkor nekünk még az is nagy dolog volt, ha videókazettán megnézhettünk egy filmet. De már akkor is létezett „hamisítás”, piacokon árulták a kézzel megcímkézett, mások által így-úgy átvett/felvett filmeket. Bevallom nekem is így volt meg a Pinokkió, nyilván nem volt olyan minősége (sem képben, sem hangban) mint egy DVD-nek, ezért volt most nagy élmény megnézni újra a Pinokkiót. Gyerekként nem rajongtam érte túlzottan, nem tudom, hogy miért nem. Talán nem tudtam azonosulni a főszereplővel, sem kisfiú nem voltam, sem fabábu. Szeretnék most nektek új és kevésbé új információkkal szolgálni az „élő” fabáb történetéről.
Nem tudom, hogy csorbít-e Walt Disney munkásságán az, hogy a Pinokkió története sem az ő eredeti ötlete. Egy olasz író, Carlo Collodi írta meg Pinokkió kalandjait, eredeti címén: Le avventure di Pinocchio. Ezt egyébként eltudjátok olvasni a MEK könyvtárában. Collodi már a XIX. században megírta ezt az ifjúsági regényt, mely alapjául szolgált Walt Disney filmjének. Amikor a Disney animátorai nekiálltak megrajzolni a mesét kezdetben nagyon ragaszkodtak a Collodi-féle Pinokkióhoz. De Walt Disney nem akarta annyira rossznak beállítani a bábut, élethűvé akarta tenni! Az animátoroknak sem tetszettek az addigi tervek, így hat hónap munkáját a kukába hajították, és újrakezdték a tervezést. Hívtak egy híres bábost, Wah Ming Changot, aki megalkotta Pinokkio fabábú formáját. Az animátorok ez alapján dolgoztak, de nagyon nehéz volt egy fabábút élethű fiúvá alakítani.
A különbség már ott kiütközik, hogy Collodi történetében nem a tündér teszi Pinokkiót „élővé”, hanem már eleve tud beszélni, mozogni stb. Ennek következtében egyébként mindig bajba is kerül pl. megég a lába. A könyvben egyébként Gepetto nem asztalos, vagy legalábbis nem derül ki róla, nincsen munkája, és háziállatai sem. Annyira szegény, hogy eladja a tél közepén saját kabátját, hogy Pinokkiónak ABC-s könyvet vegyen, amit egyébként a bábu elad a Rókának és a Macskának.
Tücsök Tihamér (aki itt Szóló Tücsök) sem kap sok szerepet a könyvben, Pinokkió egyszerűen lecsapja őt, de mondhatjuk, hogy ő a fiú lelkiismerete, hiszen többször visszaemlékszik arra amit mondott neki. Bár sosem tartja be a Tücsök tanácsait..
Ismét találkozik a Rókával és a Macskával és elmegy velük elültetni az aranyat. Aztán a viszontagságai tovább folytatódnak: börtönbe kerül, kiszabadul, kutyaólba zárják, tolvajokkal találkozik és aztán rossz híreket kap pl. a kék hajú tündér meghalt, Gepetto pedig megpróbálta megkeresni fiát, de elnyelte egy Cápa! Pinokkió újra találkozik a Tündérrel, aki befogadja, iskolába járatja. Pinokkió éltanuló lesz, de egy napon megint baj lesz, és egy fiú megsebesül. Egy halász halnak nézi, majdnem megsüti. Hazamegy a Tündérhez, egy darabig megint jól viselkedik, de aztán Kanóc (a mesében Vásott Vili) javaslatára megszöknek Játékországba. Itt változik Szamárrá ahogyan a mesében is, de szamárként el is adják. Pinokkió a tengerbe kerül, visszaváltozik bábuvá, megeszi a Cápa (mesében Góliát egy bálna). Találkozik Gepettóval, és happy end, mint a mesében!
(További Disney slágerek a Popkult Youtube csatornáján)
(További Disney slágerek a Popkult Youtube csatornáján)
De sokakat megihletett Collodi regénye, így élőszereplős és animációs filmek tömkelegének szolgált alapjául.
- 1936-ban készült az első, The Adventures of Pinocchio (ami Disney verzióját is megelőzte) egy olasz rendező páros: Verdini és Spano alkotása.
- 1959-ben készült az orosz feldolgozás: The Adventures of Burratino.
- 1965-ben a fabáb az űrbe ment: Pinocchio in Outer Space.
- 1968-ban jött a következő Pinocchio. Ez egy musical adaptáció volt és az NBC mutatta be.
- 1972-ben Olaszországban ismét alkottak egy Pinocchio filmet. Giuliano Cenci rendezte a testvérével. Ez nem élőszereplős film volt, hanem rajzfilm. De a figurák teljesen másmilyenek voltak, mint Disney-é.
- 1975-ben a Szovjetunióban mutatták be az ő fabábújuk, azaz Buratino történetét musicalként.
- 1987-ben jött a következő animációs feldolgozás Pinocchio and The Emperor of The Night címmel. Sokan azzal támadták, hogy Disney-féle Pinokkió koppintása.
- 1993-ban Pinocchio címmel ami szintén rajzfilm volt, és kb. 50 percben dolgozta fel Collodi ifjúsági regényét.
- 1996-ban két Pinokkio film is elkészült. Az egyik egy horrorfilm: Pinocchio's Revenge, melyben egy kislány megtalálja a bábut, hazaviszi és innentől kezdve gyilkosság sorozat indul meg a kisvárosban! A másik The Adventures of Pinocchio címet viseli. Ez ismét egy élőszereplős Pinokkió volt.
- 2002-ben készült el a japán változat A Tree of Palme címmel. Ezt az animét Takashi Nakamura jegyzi. Szintén ebben az évben készült ismét egy élőszereplős változat, melyben a tündért Glenn Close játszotta.
- 2004-ben ismét animációs film készült a sztoriból Pinocchio 3000 címmel. Ez a feldolgozás a sci-fi és az animáció keveréke.
- 2010-ben készült a Pistachio The Little Boy That Woodn't címmel. Mike Nawrocki rendezte és a Pinokkió egy modern feldolgázsa.